
do svého účtu na Reportérky.cz

Komentář Lenky Klicperové
Moskva hoří. Záběry, které obletěly svět. Média oslavují vítězící Ukrajince. V předchozích týdnech dokonce svět obcházely zprávy s titulky oslavujícími postupy Ukrajinců na frontě. Nedávno náčelník ukrajinského generálního štábu Oleksandr Syrský prohlásil, že Ukrajina za poslední týden osvobodila 600 čtverečních kilometrů svého území. Strávila jsem teď na Ukrajině celý měsíc a projela oblasti bojů od Chersonu po Charkov. Tak se ptám: A mohla bych ta osvobozená území vidět?
Osvobozená území nejsou, jen šedá zóna
Odpovím hned jednoduše a stručně – nemohla. Žádná taková osvobozená území neexistují – ani v mapách, ani ve skutečnosti. Rozšiřuje se šedá zóna, zóna smrti, kde se jen těžko dá určit, kdo jaké území ovládá. „Ustupujeme, pořád jen ustupujeme,“ řekl mi na frontě v Záporoží Tino, který tu bojuje už rok. „Taktika je pořád stejná – útočí na nás KABy (letecké naváděné pumy), až zcela zničí naše úkryty, z nichž se musíme posunout dál od fronty,“ říká Slovák, který se jako člen týmu operátorů FPV dronů účastní bojů velmi blízko ruských pozic.
Tak se ptám: A mohla bych ta osvobozená území vidět?
Válka se přibližuje i k Izjumu v Charkovské oblasti, kde se pohybuje elitní jednotka Třetí šturmová, ale i další brigády ZSU. Již začínají vyklízejí Izjum, vojenský hub, a stěhují se dál od fronty – což samozřejmě bude komplikovat logistiku, zásobovací trasy budou delší. I Izjum se stává pro vojáky nebezpečnou zónou a Ukrajinci si nemohou dovolit přicházet o elitní vojáky ještě mimo bojiště. Úseky kolem města Borová plus mínus drží na stejné úrovni jako poslední dva roky, ale město Borová už je zcela zničeno, což znamená, že tu ubývá dobrých úkrytů pro dronaře. Až bude město zničené zcela, budou se muset stáhnout do bezpečnějších pozic.
Šedá zóna se stále rozšiřuje, na některých místech fronty se daří Rusko držet na přibližně stejných liniích, ale na mnohem větším počtu míst Rusové stále postupují, byť pomalu. Postupují většinou již přes dobře připravenou obranou, což je vždy pro útočníka ten nejtěžší úkol. Ukrajinci se poučili z chyb, které udělali při obraně Pokrovsku, jednoho z nejdůležitějších opěrných bodů na Donbase. Pokrovsk byl železničním uzlem a nejdůležitějším hornickým městem zbývajícího ukrajinského Donbasu. Pokrovsk Rusové ovládli fakticky už v lednu tohoto roku, po skoro dvou letech obléhání. Dnes už se sunou směrem na sever od Pokrovsku dál a z východu tlačí na vesnici Rodynske. Vždy záleží na tom, kdy se jim podaří nalézt slabé místo v ukrajinské obraně, kterým pak prostoupí a vytvoří si opěrné body, odkud mohou postupovat dál.
Nepřítel se posunul…
Ještě před pár měsíci psala některá česká média o drtivé ruské porážce obce Hujlajpole v Záporožské oblasti. Dnes je Hujlajpole dávno ruská a Rusové postupují pomalu přes vesnice kolem ní dál na západ. Pokud chcete sledovat vývoj na frontě detailněji, stačí si otevřít ukrajinský projekt DeepStateMap. Tvůrci mají blízko k ukrajinské armádě a každý den zaznamenávají posuny na frontě. Jistě, se zpožděním, ale když se díváte kontinuálně, uděláte si lehce sami obrázek. Já tento projekt považuji za lehce optimistický, ale v té kontinuitě velmi užitečný nástroj. Týdny a týdny začínají jejich denní svodky slovy „Nepřítel se posunul na (variace ukrajinských vesnic či částí měst…).
Na druhou stranu – někde se daří Rusy zadržovat alespoň na současné linii. Legendární vesnice Mala Tokmačka, bezvýznamná dědina, která vešla ve známost díky tomu, že ji Rusové dobývají přes 1500 dní, je pořád v ukrajinských rukou. Rusové ale postupují do Kosťjantynivky, poměrně zásadního opěrného bodu na Donbase a zdá se, že ve městě se bude opakovat stejný scénář jako s Pokrovskem. Kosťjantynivka je prakticky celá zničená – z dostupných zdrojů brigád ZSU, které tam operují, vypadá podobně jako kdysi Bachmut, Kurachové, Avdijivka, Vuhledar a další města, která již padla do ruských rukou a byla zcela zničena Rusy. Je velmi pravděpodobné, že město padne, byť to bude ještě nějaký ten pátek trvat. V šedé zóně nikoho se již nachází centrum města s nádražím. Když jsem se teď ptala vojáků na Donbase na situaci tam, jen máchli rukou, že tam už je vše rozhodnuto a dokonáno… Je to smutné, ale je nutné si tato nepříjemná fakta přiznávat. Ukrajinská armáda se pravděpodobně v Kosťjantynivce brzy může dostat do obklíčení, jak Rusové uzavírají město z východu i ze západu. Osobně se domnívám, že město může padnout, když ne do konce léta, tak do konce roku.
Na liniích není situace růžová
Stejně tak se krutému osudu blíží i nedaleká Družkivka, další železniční uzel a poměrně velké město, které mělo před plnohodnotnou invazí kolem 50 tisíc obyvatel. Dnes už je to bojová zóna, i když několik tisíc civilistů tu ještě zůstává. Ale i na ně padají ruské KABy, které je zabíjejí. Když jsem v Družkivce byla naposledy, na začátku června tohoto roku, většina z lidí, s nimiž jsem mluvila, se kvůli rapidně se zhoršující situaci chystala k odchodu.
Situace Slavjansku bude záviset na tom, zda se Rusům znovu podaří ovládnout Lyman a výšiny, z nichž by měli město jako na dlani. Pokud se tak stane, bude to začátek konce. Zatím je město pod kontrolou Ukrajinců, i když Rusové do něj již pronikají a pokouší se zde vybudovat pozice.
Výchozí stav na frontových linií tedy pro Ukrajinu není vůbec růžový.
Přesto je důvod k mírnému optimismu.
Kramatorsk je terčem brutálního ostřelování KABy a FPV drony již denně terorizují město. Byť jsou tato dvě města – Kramatorsk a Slavjansk – solidně opevněna a připravena na dobývání, Rusové půjdou tvrdě po svém – po naplnění cílů SVO – tedy dobytí celého území Doněcké i Luhanské oblasti. Bude jim to ale trvat určitě dlouho, a tak pokud se nic zásadního nezmění, můžeme čekat příští rok plný bojů o tato dvě zcela zásadní donbaská města, která se stala i jakýmisi symboly války.
Výchozí stav na frontových linií tedy pro Ukrajinu není vůbec růžový. Přesto je důvod k mírnému optimismu.
To podstatné ale není na liniích
To podstatné se totiž neodehrává na ukrajinských liniích, ale v ruském týlu. A má to velký dopad i na morálku Ukrajinců. Všechny údery prováděné pomocí dronů dlouhého doletu vyvolávají naděje. Ukrajinci dokázali přenést válku na území nepřítele. Dokážou zasahovat výrobní závody důležité pro další vedení války. Dokážou účinně zasahovat ruské ropné závody. Ke slovu se dostává zřejmě i dlouho diskutovaná střela s plochou dráhou letu Flamingo, která podle tvrzení Ukrajinců nedávno zasáhla vojenský výrobní závod VNIIR-Progress ve městě Čeboksary v ruské Čuvašské oblasti. V továrně se vyrábí elektromechanické součástky pro ruské zbraně. Největší nevýhodou Ruska je do té doby jeho největší výhoda – velikost. Na tak obrovské ploše ruská armáda nedokáže zabezpečit účinně PVO – a Rusové se diví, že jim válka přichází po více než čtyřech letech do životů. Diví se a ptají se oprávněně velkého vůdce Vladimira Vladimiroviče – jak to? A Vladimir Putim jim nedokáže dát uspokojivou odpověď. Místo toho jim vypíná internet, což Rusy ve velkých městech, zvyklé na luxus a komfort, velmi znepokojuje. Přepínat se pořád na VPN, která šifruje vaše internetové připojení a skrývá vaši IP adresu, je totiž velice otravné.
Ukrajině se daří zásahy pomocí dronů dlouhého doletu, pomocí kterých zasahují ruské závody a ropnou infrastrukturu. Snaží se tak omezit zisky z prodeje ropy a omezit logistické schopnosti ruských jednotek na Ukrajině. Husarský kousek se Ukrajincům povedl, když jejich drony zasáhly Petrohrad v době konání tamního ekonomického fóra. Dokázali zasáhnout i legendární pevnost Kronštadt, která střeží od dob Petra Velikého vstup do Petrohradu.
Krymské léto bude horké
Úspěchy nelze Ukrajincům upřít ani v oblasti dronů středního doletu. Dálnice mezi Krymem a městem Melitopol na Rusy okupovaném Krymu je podle americké CNN plná shořelých nákladních aut a cisteren převážejících palivo. CNN také uvádí údaj z ukrajinských armádních zdrojů, že za poslední rok počet úderů drony středního doletu vzrostl na 28násobek. Krym začíná mít velké problémy s elektřinou a palivy, což je bezpochyby důsledek těchto úderů. Útoky na Kerčský most i Kerčský průliv budou zřejmě stále častější a Krym nečeká klidné léto.
Může to být začátek velkého obratu. Ukrajinská armáda je nyní v daleko jiné pozici, než byla v posledních dvou letech. Většině zemí západního bloku konečně dochází, že je to nejzkušenější armáda na starém kontinentě, že je to jedna ze dvou armád světa, která má zkušenosti s drony na bojišti a každým dnem rozvíjí svoje dronové technologie – ať už pozemní systémy nebo vzdušné.
Tou druhou armádou je ta ruská. Chceme se učit od té první nebo čekat, až se ta druhá dostaví k naší hranici?
Dezinformace jsou zdarma. Kvalitní novinařina je často za paywallem. My jsme platební bránu zrušily. Otevřely jsme Reportérky všem. Jsme reportérky s odvahou, ale hledáme Spojence. Přidejte se k nám a podpořte naši práci na Doniu
Nebo se staňte naším Spojencem v klubu
Děkujeme za podporu!